Den Gudomliga Liturgin, söndag den 14:e november.

Idag hölls liturgi i kapellet på Nydala med ärkepräst Vitaly och präst Andrej. Till församlingens glädje hade fader Vitaly med sig en gåva – ett panihidabord (ljusstake-bord för de avsomnade). Efter liturgin samlades vi för en gemensam måltid i matsalen där det hölls styrelsemöte och där vi bland annat fick lära oss om den Ryska varianten av den gamla sångleken “björner sover”, där björnen börjar dansa istället för att äta upp barnen då den hör påsketidens glada exklamationer: “Kristus är uppstånden!”

Han är sannerligen uppstånden!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s