Påska: Herrens ljusa uppståndelse

Kristus är uppstånden! Sannerligen uppstånden! Vilken underbar nåd och stor barmhärtighet att vi alla, gamla och unga i världen såväl som i Kristo, åter fick samlas och fira den slutgiltiga segern: Herrens ljusa och härliga uppståndelse! Aftonen inleddes med barndop, och efter vaka med traditionsenlig läsning av Apostlagärningarna processerade vi runt templet och utropade glädjens bud: Kristus är uppstånden! Sannerligen uppstånden! Midnattsliturgi och den heliga nattvarden följdes av en rejäl festmåltid på småtimmarna. Och åter: Kristus är uppstånden! Sannerligen uppstånden!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s