De Heliga Apostlarnas Petri och Pauli dag

På tisdagen den 12:e juli (29:e juni) samlades vi till den gudomliga liturgin och för att fira de heliga och allprisade Petrus och Paulus, främst tronande av Apostlarna, tillika vår församlings skyddshelgon. Innan liturgin hade vi också glädjen att få mottaga (ytterligare en) Johannes in i den enda heliga, allmänneliga, och apostoliska kyrkan med dop och myrrhasmörjelse. Självfallet firade vi med en rejäl festmåltid i solen på gräsmattan efter allt. Helige Petre och Paule, bed till Gud för oss!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s