Kristi förklaring

Vid Kristi förklaring, den 19:e (6:e) augusti, samlades vi åter till en högtidlig gudomlig liturgi under pågående fasta: kallade till att bestiga Guds heliga berg och skåda det oskapade ljuset. Nå, kanhända uppnådde vi inte detta, men vi undfick ändå Herren själv lekamligen till mat och dryck. Det är mitt innerliga hopp att vi också lever ut Hans liv, så att denna ofattbara gåva inte blir oss till dom eller fördömelse, utan till evigt liv i Honom. Självklart firade vi med en gemensam måltid efteråt.

Redan dagen därefter hade vi den stora nåden att få samlas till ytterligare en gudomlig liturgi, och gemenskap runt bordet. Därefter hölls församlingstämman som utannonserat; protokollet kommer att finnas i kapellet snarast, för dem som inte kunde närvara.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s