Gott Nytt År!

Vi vill tacka alla för ett fint år som passerat och önska alla ett gott och fridfullt kommande år. Låt oss ha i våra tankar och böner alla troende som inte kan ta del av de Heliga Gåvorna eller fira Kristi födelse på grund av rådande publiktak och stängda kyrkor, eller på grund av förföljelse och andra omständigheter.

Låt oss i frid träda in i det nya året med tro, hopp och förtröstan att allt är i Guds händer och att allt sker enligt Hans heliga vilja. Ära vare Gud för allting!

Everlasting King, Thy will for our salvation is full of power. Thy right arm doth control the whole course of human life. We give Thee thanks for all Thy mercies, seen and unseen; for eternal life, for the heavenly joys of the Kingdom which is to be. Grant mercy to us who sing Thy praise, both now and in the time to come: Glory to Thee, O God, from age to age!

Kontakion 1, ur Tacksägelse-akatisten ”Ära vare Gud för alla ting.”

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s