Kristi födelse 7/1 – 13/1

Kristus är född! Ära Honom! Den 6:e januari vakade vi och läste Psaltaren intill morgontimmarna i förberedelse för Kristi födelse, torsdag den 7:e, då vi samlades för att läsa typikan och akatist till Kristi födelse. Det hela avslutades, i vanlig ordning, med en gemensam måltid i kapellets matsal, till Herrens ära! Låt oss läsa vad helige Johannes Krysostomos och helige Justin Popovic har att säga om detta under.

Tack till alla som varit med och medverkat under dessa dagar. Vilken värme och glädje!

Troparion för Kristi födelse, ton 4

Din födelse, Kristus, vår Gud, / lät kunskapens ljus stråla fram över världen! / En stjärna lärde dem som dyrkar stjärnorna, / att tillbe Dig, Rättfärdighetens Sol; / och att känna Dig, Du Soluppgång från höjden // Herre, ära vare Dig!

Troparion till Kristi födelse
Församlingens julkrubba

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s