Typkian med präst och dop i Nydalasjön, söndag den 6:e juni

Söndag den 6:e juni läste vi typikan med fader Andrej och var välsignade att delta i mottagandet av Ksenia in i den Ortodoxa Kyrkan genom dop i Nydalasjön. Efter gudstjänsten samlades vi ute på gården där vi delade en måltid tillsammans och uppmärksammade Sveriges nationaldag. Ett stort grattis till Ksenia och hennes gudfar Lavrentij, och ett hjärtligt tack till fader Andrej och alla som har medverkat till en fantastisk helg, till Guds ära!

Många nåderika år till Ksenia!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s