Gudstjänst och dop, den Heliga Treenighetens dag, 20:e juni

God fest! I söndags firade vi Pingst eller den Heliga Treenighetens dag och det hölls gudstjänst med fader Andrej, och Nikolaus blev upptagen i Kyrkan med dop. Efter en intensiv dag med dop och långvarig gudstjänst samlades vi som vanligt runt bordet för en gemensam måltid. Tack till fader Andrej och alla medverkande för en välsignad helg, till den Heliga Treenighetens, vår Guds, ära!

Här kan ni läsa en predikan av arkimandrit Johannes Krestiankin om den Heliga Andes härkomst på engelska eller ryska.

Troparion: Välsignad är Du, Kriste vår Gud, Du som gjorde fiskafängarna allvisa, i det Du över dem sände den Heliga Ande och genom dem hopsamlade all världen. O Du Människoälskande, ära vare Dig!

Kontakion: När den Högste steg ned för att förbistra tungomålen, söndrade Han folken. Men då Han fördelade tungor av eld, kallade Han alla till enhet. Därför prisa vi endräktigt den Allraheligaste Anden.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s