Femte söndagen i stora fastan

Den femte söndagen i stora fastan, den 2:a april (20:e mars) fick vi fira Kristi uppståndelse och den heliga Maria av Egyptens minne med att delta i den gudomliga liturgin, och gemenskap i Kristi lekamen. Och därefter gemenskap runt bordet. Tidigare på morgonen hade alla möjöighet att delta i sjuksmörjelsens heliga sakrament.

I skrivande stund har vi firat vår Frus heliga bebådelse och möter snart Lazaruslördagen, och fastan närmar sig sitt slut. Den kommande stilla veckan följs snart av Påsken, men är vi redo att mottaga Påskens ljus? Vare den heliga Maria av Egyptens liv oss en påminnelse och ett hopp, om det löfte vi är kallade till, men också den kamp som följer; genom hennes böner, och för Sin allrarenaste Moders skull, förbarme Sig Kristus vår Gud över oss och tillräkne Han oss Sitt Rike.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s