Vår Herres, Jesu Kristi ljusa och heliga Påsk

Detta år, natten mot söndagen den 16:e (3:e) april, firade vi åter vår Frälsares Påska, då Han uppstod från graven på tredje dagen, såsom Han förutsagt. Och vår Gud, i Sin stora barmhärtighet, sände fader Shio, från det heliga patriarkatet i Georgien, till Umeå från Stockholm för att fira den gudomliga liturgin. Så våra brister och svårigheter till trots, samlades många av oss med ytterligare bröder och systrar i Kristus i Västerslättskyrkan, och mötte natten med vår tros och vårt hopps glädjefyllda utrop: Kristus är uppstånden! Sannerligen uppstånden!

Efter att ha undfått Kristi livgivande lekamen och blod bröt vi också fastan tillsammans, och delade på festlig mat i nattens timmar. Gud give oss fler sådana möten, och att vi får växa till i enhet—med Honom och varandra. Honom tillkomme all ära, vår allsväldige Gud i helig Treenighet, Fader, Son och Helig Ande.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s