Pingst – Den Heliga Treenighetens dag den 7:e juni

God fest! Den Heliga Treenighetens dag firades i kapellet på Nydala.

Ordet ”Pingst” har sitt ursprung i grekiskan och betyder ”femtionde”. Femtio dagar efter Påsk och den Härliga Uppståndelsen sände Gud ned Sin Helige Ande i form av eldtungor på apostlarna. Fyllda med Helig Ande talade det andra tungomål än sina modersmål och begav sig därefter till världens ändar för att sprida evangeliet, de goda nyheterna.

Himmelske Konung, Tröstare, Du Sanningens Ande, som är allestädes närvarande och uppfyller allt, det godas Skatt och livets Givare, kom och tag Din boning i oss och rena oss från allt ont och fräls, O Gode, våra själar.

Kommen, det sanna Ljuset och själens Glädje.

Kommen, daggbärande moln och obeskrivliga skönhet.

Kommen, motta vår lovsång såsom väldoftande rökelse.

Kommen, Sanningens Ande som världen icke kan motta.

Kommen, låtom oss smaken glädjen av Ditt överflödande goda.

Kommen, evige Sol utan nedgång och tag Din boning i oss.

Kommen, Helige Ande, Tröstare, och tag Din boning i oss.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s